CHOJUN MIYAGI

MIYAGI-CHOJUNChojun Miyagi se narodil  25. 4. 1888 v Higashi Machi v Naha na Okinawě. Rodina byla poměrně bohatá a to z obchodu s medikamenty, které dovážela především z Číny. Když zemřel nejstarší dědic rodiny, bylo Miyagimu 5 let a jak přikazovala tradice převzal již v tomto věku vedoucí úlohu rodiny. Jeho matka se rozhodla vychovat syna tak, aby byl schopen čelit psychickým i fyzickým nástrahám života a tak jej v 11 letech představila učiteli bojových umění jménem Ryuko Arakaki (1875-1961). V roce 1903 poznal Kanryo Higaonnu a stal se jeho žákem, kdy pod jeho vedením cvičil až do smrti Higaonny, která nastala v roce 1915. V témže roce se vydal do provincie Fukken v Číně, aby zde studoval Chuan-fa. Po návratu na Okinawu stanovil základní formy obou kata Geki Sai Ichi a Geki Sai Ni a později kata Tensho. Považoval za důležité organizovat okinawské karate, kdy za tímto účelem založil v roce 1926 Karate Research Club. Tento klub v roce 1927 navštívil zakladatel Judo mistr Jigoro Kano. Klub byl založen na univerzálním přístupu a tak vedle Miagiho vedli výuku Choki Motobu (Shorin ryu), Kenwa Mabuni (Shito ryu) a Chomo Hanashiro (Shuri-te). Klub byl v roce 1929 rozpuštěn.

V roce 1930 styl Miyagi pojmenoval podle vedoucí linie čínského kempa jako Gojyu ryu a v roce 1933 byl takto zapsán do Dai Nippon Butoku Kai. O rok později byl jmenován jako vedoucí pobočky Butoku Kai na Okinawě. Než ukončil vývoj svého stylu studijně cestoval po světě a šířil myšlenky karate. Zejména díky studiu Pa-kua a zen-budhismu v oblasti střední Číny spojil postupně Higaonnovo Naha-te a dechové metody zen a taoismu a v roce 1940 dokončil systém svého učení. V tomto období pobýval sensei střídavě v Japonsku a na Okinawě kdy díky tomu vznikla dvě přirozená centra Gojyu ryu.

V roce 1941 začala v Japonsku 2. světová válka ve které Miyagi ztratil svého syna a svého nejstaršího žáka Shizanto Jinan. Pod vlivem těchto událostí se sensei stáhl z veřejného života a usadil se ve městě Ishikawa na Okinawě. Teprve v roce 1946 opět obnovil na Okinawě výuku karate. Stal se ředitelem Okinawa Civil Association of Physical Education a dokonce vyučoval na okinawské policejní škole.

Sensei Miyagi zemřel 8. října 1953 na infarkt. Během svého života vyučoval značné množství žáků, kdy většina z nich se hlásí k jeho odkazu. Na Okinawě vystupovali jako jeho dědici Seiko Higa, Eiichi Miyazato a nejvýše postavený mistrův žák tzv. Ushi-deshi stylu Gojyu ryu Meitoku Yagi. V Japonsku jako jeho dědic vystupoval Gogen Yamaguchi.

Na Okinawě je mistr Chojun Miyagi uctíván jako jeden z největších mistrů karate a pro svůj vyjímečný charakter mu právem náleží označení „Bushi Magasuku-džentlemen-bojovník“.

Chojun Miyagi vyučoval kata Sanchin, Saifa, Shisochin, Sanseiryu, Sei san, Sei enchin, Sei pai, Kururunfa, Super rinpe, Tensho, Geki sai ichi a Geki sai ni.